Ugrás a tartalomhoz

 

A Horváthertelend-1 fúrás paleozoos képződményeinek ásvány-kőzettani és mikroszerkezeti vizsgálata

  • Metaadatok
Tartalom: http://real.mtak.hu/22232/
Archívum: MTA Könyvtár
Gyûjtemény: Status = Published


Type = Conference or Workshop Item
Cím:
A Horváthertelend-1 fúrás paleozoos képződményeinek ásvány-kőzettani és mikroszerkezeti vizsgálata
Létrehozó:
Mészáros, Előd
Varga, Andrea
Schubert, Félix
Máthé, Zoltán
Dátum:
2015-02-27
Téma:
QE05 Historical geology. Stratigraphy / Földtörténet, rétegtan
QE06 Petrology. Petrography / kőzettan, petrográfia
Tartalmi leírás:
Munkánk során a Horváthertelend–1 (későbbiekben Hh–1) fúrásban 720 m és 850 m között feltárt, paleozoosként számontartott képződmények részletes kőzettani és mikroszerkezeti vizsgálatát tűztük ki célul. A Hh–1 fúrás által harántolt miocénnél idősebb képződmények fontos információt hordozhatnak a terület földtani és szerkezeti felépítéséről, így vizsgálatuk napjainkban felértékelődik.
A miocén képződmények alatt 720 m-től 790 m-ig fekete–sötétszürke agyagkő–grauwacke összlet található. A szakasz érdekessége, hogy rendszerint aszimmetrikus, boudinage szerkezetű, vastag limonitos szegéllyel rendelkező vörös arkózalencséket tartalmaz az uralkodóan sötétszürke alapkőzetben. Emellett a képződmény középső szakaszán foliált kataklázit jelenik meg. A mikroszerkezeti elemek arra utalnak, hogy a vörös arkóza deformáció eredményeként tektonikus határral ékelődik a sötét kőzettípusokba.
A rétegsorban 790 m-től 850 m-ig konglomerátum és homokkő összlet található, melyet két eltérő összetételű és szövetű kőzettípus váltakozása jellemez. Az összlet felső szakaszában karbonáttal cementált, szemcsevázú–cementvázú konglomerátum, míg az összlet alsó szakaszában kvarccal cementált, mátrixvázú konglomerátum és durvaszemcsés homokkő található. A kettő közötti átmenet azonban nem éles, hanem a középső szakaszban a két kőzettípus néhány méteres blokkokban váltakozik.
A kőzettani heterogenitás, illetve a deformációs szerkezetek alapján a Hh–1 fúrás paleozoos szakasza nagy valószínűséggel egy törészóna részét reprezentálja, melyben különböző litológiájú (és akár korú) képződmények keverednek.
Nyelv:
magyar
Típus:
Conference or Workshop Item
NonPeerReviewed
info:eu-repo/semantics/conferenceObject
Formátum:
text
Azonosító:
Mészáros, Előd and Varga, Andrea and Schubert, Félix and Máthé, Zoltán (2015) A Horváthertelend-1 fúrás paleozoos képződményeinek ásvány-kőzettani és mikroszerkezeti vizsgálata. In: Tisia Konferencia, 2015. február 27-28., Pécs.
Kapcsolat: